Forårskoncert med Pigekoret fra Nørrevangskirken

dato

Oplev en fortryllende forårsaften i Vor Frue Kirke i Kalundborg, hvor Pigekoret fra Nørrevangskirken vil optræde med et varieret repertoire. Under ledelse af Elsebeth Dilling-Hansen vil koret fremføre alt fra Disney-melodier til engelske klassikere.

Kalundborgs Vor Frue Kirke bliver fyldt med smukke toner, når Pigekoret fra Nørrevangskirken indtager scenen. Koret, der består af cirka 20 piger i alderen 12 til 22 år, er kendt for deres optrædener ved gudstjenester hver søndag.

En musikalsk rejse gennem tid og genre

Forårskoncerten byder på en spændende blanding af rytmiske og klassiske satser, der spænder fra populære Disney-melodier og ABBA-hits til kendte musicalnumre, nye salmer og engelske klassikere. Det er en aften, hvor både nyt og gammelt mødes i en skøn musikalsk forening.

Ledet af en erfaren dirigent

Koret ledes af Elsebeth Dilling-Hansen, som tidligere har været ansat i Vor Frue Kirke og nu er en af organisterne i Nørrevangskirken. Elsebeths erfaring og dygtighed sikrer en koncertoplevelse i særklasse. Hun akkompagneres af Henriette Hoppe, som vil sørge for, at musikken får den rette klangbund.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 27. maj 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Vor Frue Kirke, Adelgade 19, 4400 Kalundborg
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut