Kærby Gl Skole byder denne aften på en særlig oplevelse, når Jesper Stein deler ud af sin nyeste litterære værk "Lejr". Romanen, der foregår på Røsnæs, tager læserne med på en rejse gennem komplekse relationer og menneskelige længsler.
Jesper Stein, som er kendt for sine krimier med Axel Steen og de autobiografiske værker "Rampen" og "Ædru", vil denne gang præsentere en anderledes fortælling. Under arrangementet vil der være oplæsning fra bogen, og deltagerne får mulighed for at stille spørgsmål og deltage i en samtale om bogens temaer.
En aften med litteratur og fællesskabArrangementet finder sted i skolestuen, der i år markerer sit 100 års-jubilæum. Lise Kristoffersen, der for nylig har overtaget skolen, ønsker at genåbne skolestuen som et kulturelt samlingspunkt. Deltagerne kan nyde te, kaffe og vin undervejs, og der er et begrænset antal pladser, så tilmelding er nødvendig.
For yderligere information og tilmelding, kan man besøge Billetto. For at holde sig opdateret om kommende arrangementer, kan man følge Kærby Gl Skole på Instagram og Facebook.
Praktisk Information
Dato: Torsdag 10. april 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Kærby Gl Skole, Ærtevangen 3, 4400 Kalundborg
Entré: 100 kr
Tilmelding: Billetto
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her